Kde hledat inspiraci? Klučina, který si zamiloval písně.

23.06.2019

Na přelomu května a června jsem byl na polyglotské konferenci v Bratislavě. Polygloti jsou lidé, kteří ovládají mnoho cizích jazyků. Sám se zatím za polyglota nepokládám, ale přesto jsem tam jel. Proč? Myslím si, že pokud chci získat inspiraci k tomu, jak se naučit cizí jazyk, musím se inspirovat od lidí, kteří se dokázali opravdu cizí jazyk naučit. To jsou právě polygloti.

Pokud jste samouci a učíte se jazyk sami, je dobré se právě podívat na to, jak to dělají polygloti. Přidávám proto příběh jednoho z nich.

Se třemi kamarády z Nizozemska na polyglotské konferenci v Bratislavě
Se třemi kamarády z Nizozemska na polyglotské konferenci v Bratislavě

Toto jsou tři sedmnáctiletí spolužáci z Nizozemska, se kterými jsem se na konferenci potkal. Úplně vpravo je Martin, je mu 17 let. Pochází a žije v Nizozemsku. Co se týče jazyků, měl Martin štěstí. Jeho otec je Francouz, matka Maďarka. Otec na něj mluvil francouzsky, matka na něj mluvila maďarsky. Celá rodina od jeho narození žije v Nizozemsku, takže tyto tři jazyky ovládá Martin na úrovni rodilého mluvčího. A nejen to. Jeho rodiče se totiž mezi sebou bavili jazykem esperanto. Martin tudíž ovládá i esperanto na vysoké úrovni.

Mít 4 rodné jazyky je určitě obrovská výhoda. Martin ale nezůstává jenom u těchto jazyků. Ovládá samozřejmě perfektně angličtinu a zvládá taky němčinu, finštinu, norštinu, japonštinu a učí se i dánsky a latinsky. Nejzajímavější však je, proč a jak se naučil finsky.

Kdysi se nějakou náhodou dostal k známé finské písni Ievan polka. Finská hudba ho velmi zaujala, a tak začal poslouchat další finské písně. Když už si naposlouchal stovky finských písní, nedalo mu to a rozhodl se, že se naučí finsky, aby těm písním rozuměl (jak jsem na blogu psal již dříve - i skrze hudbu je možné zamilovat si jazyk a může se to pro Vás stát velkou motivací). Koupil si knihu pro samouky a pomocí metody Assimil se začal učit finsky. Později jel do Finska na jazykový kurz a jeho finština je nyní na úrovni B2.

Proč zmiňuji Martinův příběh? Jak už jsem několikrát zmiňoval, motivace je základním stavebním kamenem, pokud se chcete naučit cizí jazyk (viz krátký článek Motivace učit se němčinu). Pro Martina to byly finské písně. Co je Vaší motivací učit se němčinu nebo jiný cizí jazyk? Je tato motivace dostatečně silná?

Odpovězte si sami, nebo dejte vědět i nám.

Mnoho zábavy s němčinou přeje

Václav Kocur