Moje motivace je velká, učím se německy. Co na začátku?

03.09.2018

Pokud jste uvážili, že je Vaše motivace naučit se německy dostatečná, musíte se do toho pustit. Ale jak? Velmi jednoduše řečeno, máte dvě možnosti. Buď se pustíte do samostudia nebo nebo si najdete lektora němčiny. Velmi krátce se zamyslím nad oběma možnostmi. 

Jak na samostudium? Nemůžu si pomoci, ale i v dnešní době vidím zatím jako nejlepší možnost koupit si nějakou učebnici němčiny pro samouky a minimálně několik prvních lekcí se učit z ní. Učebnice pro samouky by měla vypadat asi takto: na začátku lekce bude text, který najdete i v audio formě na CD, které dostanete k učebnici. Za textem bude slovníček, kde budete mít všechna slova z textu přeložená (v 1. lekci všechna, v dalších lekcích pouze nová slova). Měla by tam být teoretická část, kde bude vysvětlená gramatika, která se objevuje v textu. A následují cvičení k dané gramatice. 

Při samostudiu nesmíte podcenit hodnotu nahrávek. Pokud chcete někdy v německu dobře rozumět a pochytit dobrou výslovnost, musíte audio nahrávky využívat. Přeložte si text, poslouchejte nahrávky. Dokola, dokola a dokola - tak pochytíte výslovnost. A potom si zase pouštějte nahrávky a opakujte to s mluvčími v němčině - tak cvičíte výslovnost. V průběhu si samozřejmě fixujete slovíčka, která v textu jsou a to přímo ve větách, které dávají smysl. To znamená, audio nahrávky jsou pro Vás alfa i omega.

Příště pár myšlenek ke druhé variantě - najít si lektora němčiny.

Vašek