Jak se konečně efektivně a záživně učit nová slovíčka? Ukáže Vám to Lýdia Machová

24.06.2019

I v dnešním článku píšu o jedné zajímavé osobnosti, se kterou jsem se setkal v Bratislavě na polyglotské konferenci. Je to Lýdia Machová.

S Lýdií Machovou na polyglotské konferenci
S Lýdií Machovou na polyglotské konferenci

Lýdii Machovou už možná znáte, protože už jsem odkazoval na článek, který o ní pojednává. Tato energická dáma je jazykovou mentorkou, která se naučila (prozatím) 9 jazyků. Co dělá jazykový mentor? Nabízí svým klientům spíše koučink - neučí se jazyk s nimi, ale radí jim, jak se mohou co nejlépe naučit cizí jazyk svépomocí. Sám se domnívám, že to, co dělá Lýdia je pro studenty jazyků klíčové, přinejmenším na začátku. Ve starším článku na blogu píšu, že mít od začátku lektora, má jisté nevýhody. Čtěte ZDE.

Lýdia mluví samozřejmě perfektně slovensky, ale také česky. Na velmi vysoké úrovni ovládá angličtinu, němčinu, španělštinu a polštinu. Domluví se však také francouzsky, rusky a esperanto. Tato žena pracuje velmi systematicky a díky své systematičnosti se dokázala naučit tyto cizí jazyky. Není známou tváří pouze na Slovensku a v Česku, je známá i za hranicemi našich dvou států. Podívejte se například na její prezentaci na TED talk ZDE (abychom si rozuměli, TED je jen jeden, a to v New Yorku v USA, tam se dostanou ti nejlepší. Ostatní akce se nazývají TEDx a jsou to odnože, které se konají po celém světě).

Díky Lýdii jsem se také dozvěděl o metodě zvané Goldlist. Je to velmi účinná metoda na zapamatování si nových frází a slovíček, protože si systematicky po určitém čase vše opakujete. Pokud se taky chcete dozvědět něco o této metodě, podívejte se na webovou stránku Lýdie Machové ZDE. Když sjedete úplně dolů a vyplníte Vaši emailovou adresu, Lýdia Vám pošle videa, ve kterých se dozvíte, jak s metodou Goldlist pracovat. Zkuste to taky, opravdu to pomáhá. A kdyby Vám to nesedělo? Nic se neděje, existuje spoustu dalších metod, jak se cizí jazyk učit.

Co nejvíce zábavy s němčinou přeje

Václav Kocur